HISTORIE

Mateřská škola v Janově byla založena v roce 1951. Byla zřízena v jednopatrové budově uprostřed vesnice, kde dříve  byly dva byty, knihovna a klubovna.

V prvním patře vznikla odstraněním dvou příček velká místnost – herna. Ostatní místnosti zůstaly jak byly. První ředitelkou zde byla ustanovena  mladá nekvalifikovaná  síla Františka Doležalová  z Dolního Újezda.  Začátky zde měla velmi těžké,  ve škole nebyl téměř žádný nábytek . Děti si hrály v dlouhých školních lavicích s hračkami, které si samy přinesly. V těchto lavicích také jedly, byť  to bylo docela obtížné, neboť lavice byly šikmé. Lehátka ani přikrývky ve škole nebyly. Děti zpočátku spaly na dlouhém stole, přikryté různými přikrývkami nebo svými kabátky. Po nějakém čase se paní ředitelce podařilo sehnat asi 20 postýlek, slamníčky a přikrývky s polštářky, takže odpočinek dětí byl zajištěn.

Do herny bylo zakoupeno linoleum, 8 stolečků a židličky, aby si děti nemusely hrát v lavicích.Potíže byly s přípravou jídla pro děti, což zaviňoval lístkový příděl. Děti si nosily svačiny z domu a ve škole pouze obědvaly.

Jako druhá učitelka – pěstounka byla do školy přidělena žena z domácnosti paní Božena Moravcová.

Již od roku 1953 ředitelka úspěšně vedla pedagogickou praxi  žákyň Pedagogické školy Litomyšl.

V těchto letech bylo pořizováno především vnitřní vybavení školy a značně byl rozšířen inventář kuchyně a jídelny.

Ve školním roce 1956 byla přidělena k ředitelce  Doležalové( provdané Veselské) absolventka pedagogické školy Bohumila Famfulíková.

Školka byla již pěkně zařízena a navštěvovalo ji v průměru 35 dětí. Ty nejmladší vedla pěstounka paní Moravcová , učitelky B. Famfulíková a F. Veselská se staraly o 4 – 6 leté děti.

Škole byl přidělen pozemek vedle budovy a louka pod školou jako hřiště- dnešní současná školková zahrada – na které bylo zřízeno pískoviště a lavičky. Oplocení se školní zahrada dočkala v roce 1958.

Tak toto jsou první informace o naší mateřské škole, které  zapsala do školní kroniky její tehdejší ředitelka paní Bohumila Famfulíková

Další zajímavé informace z historie mateřské školy budu postupně doplňovat podle zápisů v kronice